Mljet

Mljet je osmi po veličini hrvatski otok i jedan od najšumovitijih jadranskih otoka. Ovaj otok naselili su Iliri prije više od četiri tisuće godina. Nalazi se nasuprot Pelješca, na oko 18 km od Korčule i 30-ak od Dubrovnika.

Mljet je dug 37 km, a prosječno je širok oko 3 km. Najviši vrh na Mljetu je Veliki Grad ( 514 nm), a nalazi se pri sredini otoka, ponad Babinog Polja.

Najkraća morska veza s Pelješcom je 5 NM. U središnjem južnom dijelu obale nalazi se Jama (Odisejeva spilja) - krška šupljina čiji se svod urušio pa doista izgleda kao jama ili široki bunar. U njezinom je dnu more, jer je Jama prirodnim tunelom povezana s pučinom. Legenda kaže da se Odisej nakon brodoloma sklonio u špilju i ondje ostao ''zarobljen'' prirodnim ljepotama otoka sedam godina, kada biva pušten po nalogu bogova. U špilju se može ući s mora (ulaz je širok 4 - 5 m, visine 1 - 1,5 m). Dubina mora u tunelu špilje je 8 - 10 m, a sam tunel je dugačak oko 20 m. U špilju se može ući i s kopna preko veoma strmih improviziranih stuba.

Jugozapadni dio Mljeta, zbog značajnog prirodnog i kulturnog bogatstva, proglašen je 1960. godine nacionalnim parkom. Poseban geološki i oceanografski fenomen je sustav slanih jezera - Malo jezero (najdublja točka 29 m) koje je značajno stanište periske i Veliko jezero (46 m). Na Mljetu postoje četiri izvora, koja nikad ne presušuju: kraj Polača koji je okrenut je prema sjeveru, u Vrbovici kraj Goveđara koji teče prema jugu, Vilinsko vrelo kraj Kneževa polja koje gleda prema zapadu, a vodice kraj Babina Polja izviru u smjeru istoka... Nacionalni park Mljet dom je brojnim endemskim i ugroženim vrstama. Također, postoje brojna arheološka nalazišta i bogato kulturno naslijeđe. U južnom dijelu mljetskog Velikog jezera, nalazi se benediktinski samostan s crkvom sv. Marije koji je građen u periodu od 1177. do 1198. godine.

Na istočnom dijelu Mljeta nalaze se dvije uvale Saplunare i Blace u kojima se nalaze prekrasne pješčane plaže, idealne za obitelji s malenom djecom.

Sobra na Mljetu povezana je s kopnom trajektnom vezom iz Prapratnog na Pelješcu, a iz Dubrovnika možete do Mljeta stići hidrogliserom.

Zanimljivo je da je otok bio prepun zmija otrovnica, sve do 20. st. kad je na otok donesen mali mungos, koji ih je istrijebio.

 

Sve prirodne ljepote Mljeta nije jednostavno opisati, možda će najbolje poslužiti legenda koja govori o mladom prognanom Rimljaninu, koji je na zabrinuto očevo pitanje ''kako je?'' odgovorio grančicom na kojoj je ptičje gnijezdo bilo na vrhu, a školjka pri dnu.