Dubrovnik
Ukoliko još niste posjetili Dubrovnik (lat. Ragusium), sada ćete to vjerojatno učiniti. Dubrovnik je udaljen od Slanoga 30 km i glavno je administrativno središte Dubrovačko-neretvanske županije. Dubrovnik je prekrasan grad, bogate povijesti i kulturne baštine. Gotovo svaki kutak grada važan je u kulturno-povijesnom smislu. Od 1979. godine grad Dubrovnik nalazi se na UNESCO-ovom popisu Svjetske baštine.
Dubrovnik je oduvijek svoj napredak temeljio na pomorskoj trgovini. U srednjem vijeku Dubrovnik je kao Dubrovačka Republika bio jedini grad-država na istočnoj obali Jadrana koji je mogao konkurirati Mletačkoj Republici. Grad je postigao visok stupanj razvoja u 15. i 16. stoljeća. i tada je bio važno središte razvitka hrvatskog jezika i književnosti. U njemu su stvarali mnogi značajni hrvatski pjesnici, (Marin Držić, Ivan Gundulić), dramatičari, slikari, matematičari, fizičari (Ruđer Bošković, 1711. – 1787.) i drugi učenjaci. U graditeljskom smislu Dubrovnik nema slučajno epitet dragulja srednjovjekovne i renesansne arhitekture na Jadranu. Teško je na jednom mjestu nabrojiti sve važne kulturno-povijesne građevine kojima obiluje ovaj grad. Ukoliko nemate previše vremena za obilazak grada, bit će dovoljna i šetnja gradskim zidinama. Veoma očuvane gradske zidine (1 940 m), koje obrubljuju stari grad prohodne su u punoj dužini. Građene su od 13. - 17. stoljeća, visoke su do 25 m, a širine prema kopnu 4 - 6 m i prema moru 1 - 3 m. Obilazak zidina omogućuje prikaz grada iz jedne potpuno drugačije perspektive od uobičajene. Sastavni dio zidina su i četiri tvrđave (Minčeta, Bokar, Revelin i sv. Ivan). Lovrijenac je tvrđava koja se nalazi izvan zidina, na zapadnoj strani, a tvrđava Imperijal nalazi se na Srđu. Osim dubrovačke Katedrale, crkve sv. Vlaha, franjevačkog i dominikanskog samostana (u kojima djeluju muzeji) postoje još brojne druge crkvice, jednako tako i palače i ljetnikovci koje je moguće posjetiti. U sklopu franjevačkog samostana i danas djeluje ljekarna, osnovana 1317. godina i jedna je od najstarijih koje još uvijek rade. Također, možete posjetiti Etnološki muzej, Akvarij, Pomorski muzej, muzej sinagoge.
Ukoliko imate više vremena nemojte svoj boravak u Dubrovniku ograničiti samo na stari grad. Možete se brodićem prebaciti na Lokrum otočić nasuprot staroga grada, tamo se okupati i uživati u arboretumu koji je spomenik prirode i krajobrazne arhitekture. Prošećite ulicom, Između vrta od Pila prema Boninovu i posjetite tamošnje groblje. Produžite prema gruškoj luci i Lapadu – tamo se nalazi ljetnikovac Sorkočević, okupajte se u prekrasnoj lapadskoj uvali….
Moguće je otići i na Srđ, automobilom ili žičarom, odakle ćete uživati u nezaboravnom pogledu na grad, more i otoke. Žičara za četiri minute prelazi udaljenost od 778 m.
Ljeti se u Dubrovniku održavaju Dubrovačke ljetne igre (10.07-25.08), festival utemeljen 1949. godine tijekom kojeg se na otvorenim i zatvorenim prostorima održavaju kazališne predstave te glazbene i plesne izvedbe.