Ston

Ston je gradić s najdužim kamenim zidom u Europi i najstarijom aktivnom solanom u Europi pa ga zato i nazivaju ''gradom soli''. Nalazi se u području gdje se poluotok Pelješac spaja s kopnom. Na stonskom području tijekom povijesti izmjenjivale su se razne vlasti i dinastije. Za taj gradić, veoma je zanimljiva činjenica da Dubrovnik 1333. godine ulazi u posjed Stona i tada u Ston doseljava oko 150 dubrovačkih obitelji. Arhitektonski i urbanistički građen je po uzoru na Dubrovnik. Stonska sol bila je važan izvozni artikl Dubrovačke Republike, od koje je imala značajnu zaradu. Ston ostaje u sastavu Dubrovačke Republike do 1908. godine a potom, nakon kratke francuske okupacije, prelazi u sastav Austro-Ugarske Monarhije sve do 1918. godine. Ston i Mali Ston opasani su zidinama, koje su građene tijekom 14. i 15. st., ukupne dužine 5,5 km (izvorna dužina bila je 7 km), sa 40-ak kula i 5 tvrđava. Glavna uloga zidina bilo je očuvati solane i uzgajališta školjki i grad, a one su, zasigurno, jedan od značajnijih uradaka onodobne fortifikacijske arhitekture. Zidine su više puta stradale u potresima. Radovi na obnovi zidina trajali su pet godina - od 2004. do 2009. godine - kada su otvorene za posjet turistima. Za obilazak zidina potrebno je oko pola sata.
Još iz doba Rima, malostonski zaljev poznat je po uzgoju školjki - kamenica i dagnji, a stonska kamenica proslavila se i kao afrodizijak.
U Stonu možete razgledati crkvu sv. Mihajla, crkvu Gospe od Lužina, tvrđavu iz 14. st. - Veliki Kaštio (obnovljenu 2013. godine), zatim kancelariju Dubrovačke Republike, knežev dvor, Napoleonovu cestu.
Možete se okupati na brojnim plažama koje se nalaze u okruženju.
Na oko 4 km od Stona nalazi se uvala Prapratno odakle možete trajektom stići na Mljet (Stobra).